(1935–2015)
Czeizel Endre alig néhány héttel 80. születésnapja után – nem váratlanul, hanem – súlyos betegsége következtében, hatalmas életereje ellenére eltávozott közülünk.
Neki köszönhettem, hogy andrológus lettem. 1974 ôszén találkoztam vele, amikor orvostanhallgatóként felvettem az általa vezetett humángenetikai speciálkollégiumot. Életre szóló élményt nyújtottak a szombat délelôttönkénti beszélgetések dolgozószobájában. Sziporkázóan ötletesen adott elô, bôkezû nagyvonalúsággal szórta ötleteit és vont be bennünket, hallgatókat a tudományos kutatásba. (Hallgatótársam ebben a csodálatos idôben és munkában az orvossá válása után sajnos tragikus hirtelenséggel balesetben elhunyt Lakos Péter volt.) Hármunk elsô közös kutatása a minor rendellenességek feltérképezése volt szellemi fogyatékos gyermekekben. Az errôl szóló dolgozatot még orvostanhallgatóként jegyeztük, és az Orvosi Hetilapban jelent meg.
Egyik megbeszélésünkön ismertette Czeizel doktor azt a közleményt, amely leírta, hogy az ondósejtek egy fluoreszcens festési technika segítségével szétválaszthatók aszerint, hogy X vagy Y kromoszómát hordoznak. Feltette a kérdést, hogy valamelyikünket érdekli-e az ezzel való foglalkozás. Én jelentkeztem. Azt mondta, rendben van, de akkor tanuljam meg elôbb a spermatológia alapjait. Ezt Európa egyik legkiválóbb szakemberénél tehetem meg, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Urológiai Klinikáján, Molnár Jenô tanár úrnál. Be is konferált engem, és ebbôl a találkozásból életre szóló hivatás született. Hála érte mindkét kiváló embernek, tudósnak, orvosnak.
Kapcsolatunk további közös kutatása, amely az andrológia és genetika határterületén mozgott a férfi-nemzôképesség hanyatlásának problémája volt. Ez a munka az 1980-as évtizedben kezdôdött, amikor is, már orvos munkatársaként vettem részt az általa életre hívott Családtervezési Intézet munkájában.
A legfontosabb dolog, amelyet az orvosi tevékenységben Czeizel doktortól meg lehetett tanulni az élet feltétlen tisztelete mellett, a megelôzés szemlélete volt. Így vált az én ars poeticámmá is a prevenció. Ennek jegyében született élete fô mûve, a „magzatvédô vitamin”. Elsôként az általa irányított kutatás bizonyította, hogy a terhességet megelôzô, valamint a graviditás elsô hónapjaiban szedett folsavtartalmú multivitaminnal megelôzhetô a születési rendellenességek jelentôs része, kiemelten a velôcsô-záródási zavarok, a gerinchasadék és agyhiány több mint 95%-a. Ezért a kutatási eredményért kapta meg 2000-ben az USA-ban a Kennedy-díjat, mellyel azokat a tudósokat tüntetik ki ötévenként, akik a legtöbbet tették a gyermekekért.
Czeizel doktor másik nagy tette szintén a megelôzés jegyében született. Ez a kiemelkedô ismeretterjesztô munkássága volt. A tv-sorozatai revelációként hatottak, ezzel lett „az ország genetikusa”. A szakmán kívüli népszerûsége sajnos a szakmán belül sokszor értetlenséget és irigységet okozott.
Az iskolai oktatási alaptantervbe beemelt egészségügyi felvilágosító tankönyve a konzervatív bigottság áldozatává vált. A külföldi örökbeadásokkal kapcsolatos szerepe miatti 7 évig tartó per, amely nem volt mentes a politikai motivációktól sem, bár a legenyhébb pénzbüntetéssel zárult, megtörte alkotó lendületét. A betegsége alatti PR szereplések sokszor ütközhettek a jó ízlés határaiba.
Mindezek azonban az én szememben nem csökkentik kiválóságát, amelyet közel 50 könyv szerzôsége, több száz hazai és nemzetközi tudományos közlemény fémjelez. Talán kései elégtételként hónapokkal a 80. születésnapja elôtt megkapta a legmagasabb állami egészségügyi kitüntetést, a Semmelweis-díjat.
Abban a reményben veszek Tôled fájdalmas búcsút, hogy az idô majd helyreigazítja és megfelelôen értékeli hatalmas életmûvedet.
Hálás tanítványod és munkatársad, ôszinte barátsággal:
Lantos István